Studený průchod

Studený průchod je skalní soutěska v Příhrazských skalách, která své pojmenování dostala podle studeného vzduchu, který se v ní drží i během letních měsíců. I v těch největších vederch nepřesáhne teplota 10°C. Soutěska vznikla posunem okrajové kry pískovcového masivu Mužský. Její délka je 125 metrů a výška až 15 m. V roce 1866, v době prusko-rakouských válek, nad ní byla vystavěna rakousko dělostřelecká baterie, která měla za úkol střežit silnici z Mnichova na Turnov. Pruské jednotky na ní však zaútočily a donutili ji k útoku, viz povídání o vrcholu Mužský.

Pískovcové město Příhrazské skály bylo vyhlášeno roku 1999 přírodní rezervací. Důvodem ochrany je významný komplex skal, přirozená a polopřirozená lesní společenstva, geomorfologicky cenné území. Nejvyšší bod skal je právě vrchol Mužský se 463,5 m. n.m. Celkem ve skalním městě naleznete 178 věží.

Dominantu tvoří skalní útvar pojmenovaný Kobylí hlava. V oblasti lze navštívit i vytesanou modlitebnu Hynštu, která sloužila v 17. století jako úkryt Českým bratřím.

Projít se můžete po Naučné stezce Příhrazské skály s 12 zastávkami. Na severní a západní straně skal je až 100 m vysoký strmý sráz. K nejatraktivnějším místům patří právě Studený průchod.

Dostanete se sem po žluté turistické značce od Březiny nad Jizerou, nebo po červené, která vede po vyhlídkových terasách vrchu Mužský, ze kterých jsou krásné výhledy.

 

Reviw on bokmaker Number 1 in uk http://w.artbetting.net/ William Hill
Full Reviw on best bokmaker - Ladbrokes http://l.artbetting.net/ full information

Built with HTML5 and CSS3, Copyright © 2014 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

UK Bookmaker http://f.artbetting.net
BIGTheme - Free Templates