prozkoumejte naše

Tipy na výlety

a poznejte zdejší okolí

Drábské světničky

Drábské světničky se nachází na jížním okraji Českého ráje. Jsou součástí skalního masivu, který se vypíná z rovinaté krajiny mladoboleslavska. Skalní masiv Drábských světniček a Příhrazských skal je první dominantou, kterou na cestě do Českého ráje potkáte.

Sedm pískovcových bloků, vypínajících se 86 - 141 metrů vysoko, bylo pravděpodobně osídleno již v mladší době kamenné. Ve středověku byl na tomto místě vybudován skalní hrad, který sloužil nejspíše ke strážním účelům. Tato pevnost postavená na 7 pískovcových věžích, oddělených úzkými průrvami a štěrbinami, tvoří dokonalou soustavu podzemních prostor. Jednotlivé dřevěné stavby byly propojeny můstky a doplněny světničkami vytesanými ve snadno opracovatelném pískovci. Do dnešní doby jsou na skalách dochované známky 7 staveb a 6 mostních konstrukcí. Světniček se dochovalo okolo 20, včetně kaple s kamenným oltářek a lavicemi.

Hrad byl obydlen Husity až do jejich porážky v bitvě u Lipan roku 1434. Dále už jen chátral. Dnes je volně přístupný.

V Drábských světničkách je skvěle skombinována skvělá poloha místa a mistrovské využití přírodních skalních útvarů. Díky úchvatným výhledům do nádherné krajiny Českého ráje byly vyhlášeny v roce 2005 vyhlášeny geologickým parkem UNESCO.

V městském muzeu v Mnichově Hradišti lze shlédnout model Drábských světniček vytvořený v poměru 1:17 z roku 1950.

 

 

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-65128422-1');
Download Free Premium Joomla Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net