prozkoumejte naše

Tipy na výlety

a poznejte zdejší okolí

Vrch Mužský

Čedičový vrch Mužský (463 m n. m.) je nejvyším bodem okresu Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Selektivní eroze na vrcholu obnažila žílu čediče pocházející z erupce třetihorní sopky, která obrovskou pískovcovou skálu roztrhla a vzniklou průrvu vyplnila žhnoucím magmatem. Postraní srázy vrcholu této obří sopky tvoří skalní města Příhrazy, Drábské světničky, Valečov a Drhleny.

Archeologické výzkumy prokázaly osídlení okolí Mužského již v mladší době kamenné. To, že na takto výhodném strategickém místě nevzniklo žádné šlechtické sídlo podporuje domněnku, že vrchol měl dříve kultovní či náboženský význam.

Na samém vrcholu stojí kamenná mohyla připomínající pozici rakouských děl prusko-rakouské válce dne 28. června 1866. Historie praví, že pruský generál Fransecky zavelel k útoku na rakouská postavení na hoře Mužský. Rakouský 29. prapor polních myslivců včetně obou dělostřeleckých baterií a praporu 45. pěšího pluku byl donucen k ústupu a následně prapor pěchoty padl skoro celý do zajetí. Vrcholová mohyla je tedy památník na počet padlým.

Holý vrch Mužského dopřává turistům dokonalý kruhový výhled do dalekého okolí na Krkonoše, Jizerské hory, Hruboskalsko, Lužické hory, Ješťed, Bezděz či na Drábské světničky.

 

Kudy na vrchol?

Na Mužský vede zelená turistická značka od Krásné vyhlídky nebo od rozcestí Skalka u Valečova. Pro motoristy slouží parkoviště pod vrcholem.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-65128422-1');
Download Free Premium Joomla Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net